Bloog Wirtualna Polska
Są 1 275 992 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zawrócony

poniedziałek, 13 października 2008 23:53
Kierując się opinią jednego z Gości wracam na ONET pod adres  stefanku1. blog.onet.pl. Okazuje się, że mogę pisać wchodząc na blog przez wyszukiwarkę Mozilla Firefox.
Własnie napisałem tam nowy tekst i zapraszam do lektury
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Nowe biblioteki w Polsce

sobota, 04 października 2008 20:08

 Hol i katalogi komputerowe WB w Kielcach

  Nowy Gmach WBP w Kielcach

Postanowiłem zmienić portal. Mam nadzieję, że na dobre. ONET mnie zawiódł. Od jakiegos czasu nie mogę ani dokonać poprawki we wczesniejszym tekscie (napisałem "guróją"), ani napisać nic nowego.
Dla nowych zaglądających informacja. Jestem bibliotekarzem z 38-letnim stażem, obecnie praktykującym jako dyrektor Biblioteki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, a teoretyzującym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jako adiunkt. Więcej o mnie na moim profilu w "naszej-klasie".
A o czym chciałem napisać? O budownictwie bibliotecznym w Polsce! Wróciłem oto z konferencji na temat architektury i organizacji wnętrz nowych bibliotek publicznych w Polsce. Miejscem konferencji była taka nowa biblioteka - Wojewódzka w Kielcach. Właściwie jest to efekt adaptacji budynku dawnej szkoły. Ale doprawdy, gdyby jedna z pracujących w czytelni pań nie powiedziała, że w tym miejscu jeszcze niedawno była sala gimnastyczna - nie wpadłbym sam na to.
Konferencja jak konferencja, jedne referaty lub prezentacje ciekawe, przykuwające uwagę, inne niedopracowane. Ale na ich podstawie można stwierdzić, co zresztą uczynił obecny tam dr Jerzy Maj z Biblioteki Narodowej, że mamy w Polsce do czynienia z boomem budowlano-adaptacyjnym w bibliotekach. Z akcentem na adaptacyjny. Jeśli chodzi o biblioteki publiczne, to jak na razie największą inwestycją ostatnich lat jest Biblioteka Miejska w Jaworznie, którą na konferencji zaprezentowali pospołu twórca projektu i dyrektor. Wrażenie mogłaby tez zrobić prezentacja nowych budynków fuilii bibliotek publicznych we Wrocławiu, gdyby jej autorka skoncentrowała się na mniejszej liczbie najciekawszych realizacji. Jeśli zaś chodzi o przebudowy (tak tu nazywam coś więcej niż remonty kapitalne, ale mniej niż adaptacje, gdyż dotyczą dotychczasowych siedzib bibliotek), to największe wrażenie zrobiła Biblioteka Miejska w Elblągu (to miasto w ogóle pięknie się rozwija) oraz Biblioteka Powiatowa w Gorlicach. W tym drugim przypadku przysłużyła się temu autorka prezentacji - zwięzłej, świetnie skonstruowanej, dowcipnej, a przy tym znamionującej co najmniej dobrą znajomość historii architektury.
Nie muszę dodawać, że konferencja była świetnie zorganizowana. Brakło tylko jakiegoś akcentu towarzyskiego podczas uroczystej kolacji. Owszem, była muzyka (kwintet smyczkowy), pyszne dania w dużych ilościach, popitka, ale uczestnicy zostali jakby pozostawieni samym sobie. Więc potworzyły się grupki, jedne dyskutujace o sprawach fachowych, inne zaś o wszystkim i niczym.
Na konferencję zostałem zawieziony (z póżniejszą dostawą do domu) przez naszego nowego pracownika (na razie na 4 miesiące, w wymiarze pół etatu na umowę-zlecenie). Był naszym pratykantem, ale pokazał się z tak dobrej strony, że zaproponowałem mu pracę u nas w charakterze pracownika technicznego. Jak go znam, zechce też nam pomagać w katalogowaniu nowości. Jechalłdo swoich kieleckich przyjaciół, ale dnie spedzał na konferencji. Dzięki temu obejrzał prawie wszystkie prezentacje, poznał znaczące w naszym fachu postaci, co z pewnością pomoże mu w studiowaniu i być może rozbudzi ambicję, żeby w przyszłości też stać się kimś znaczącym w bibliotekarstwie.
Z pooczątkiem października zatrudniliśmy też, na pełny etat i na czas nieokreślony inną naszą niedawną praktykantkę, a potem wolontariuszkę, a przy tym wciąż słuchaczkę studiów bibliotekoznawczych w trybie zaocznym. Ale już z licencjatem.Kilka miesięcy praktykowania i wolontrariatu, a także szkolenia w zakresie pracy w systemie PROLIB, sprawiły, że już pierwszego dnia podjęła się poprowadzenia szkolenia dla studentów I roku. Wierzę, że wyrosnie z niej tęga (nie w sensie tuszy!) bibliotekarka, gdyż jest wręcz fundamentalistycznie obowiązkowa, a przy tym uzdolniona i bardzo ambitna.
A ja bardzo lubię pracować z młodymi ambitnymi ludźmi i pomagać im w odnajdowaniu w sobie potencjału twórczego oraz jego rozwijaniu.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

sobota, 16 grudnia 2017

Licznik odwiedzin:  51 051  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

O moim bloogu

O sprawach zawodowych, a trochę o swoich własnych

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione blogi

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 51051

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl