Bloog Wirtualna Polska
Są 1 275 992 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Nowe w bibliotece i okolicach

wtorek, 16 grudnia 2008 21:19

Chcąc nie chcąc wracam na wp.pl. Na domowym komputerze nie mogę uruchomić Firefox'a i dokonywać wpisów na ONET. A tu tymczasem pojawiło się ponaglenie do pisania, które jest dla mnie ważne, bo znaczy to, że ktoś nie tylko zagląda, ale i jest ciekaw nowych wpisów.

A o czym będzie tym razem? Jeśli chodzi o „moją" bibliotekę, to miały i mają miejsce ciekawe zdarzenia. Po powrocie ze stolicy ważna informacja. Nasze dziewczyny usiadły i opracowały bardzo potrzebna i pomysłową instrukcję multimedialną dotyczącą korzystania z katalogu bibliotecznego. Ustawiona ona została na wszystkich komputerach służących za katalogi (a przybyło ich ostatnio aż cztery!) jako ekran wyjściowy i doprowadziła do radykalnego zmniejszenia próśb użytkowników o pomoc w uruchomieniu katalogu i pomoc w wyszukiwaniu. Teraz kolej na mnie, czyli na uzyskanie dla pomysłodawczyń i wykonawczyń pieniędzy za innowację.

Może nie być łatwo, gdyż wbrew uchwale Rady Bibliotecznej otrzymaliśmy budżet jak w minionym roku, który nie przewiduje funduszu innowacyjnego. Naszej dumy, gdyż mieliśmy go jako jedyna biblioteka w kraju. Będę musiał odwoływać się od decyzji kanclerza podjętej arbitralnie, bez konsultacji i ze zlekceważeniem uchwały gremium reprezentujące  kolegium rektorskie oraz wydziały uczelni.

Drugim fajnym pomysłem załogi było spożytkowanie faktu, że do biblioteki zaczęły przychodzić dzieci z okolicznych bloków mieszkalnych. Pracownicy ich nie przegonili, lecz umożliwili przebywanie w czytelni. Nie mogli się jednak nimi zająć, bo popołudniami jest duży ruch czytelników dorosłych. Ale zgłosili temat i podjąłem działania. W rezultacie Biblioteka Miejska zadeklarowała przekazywanie księgozbioru wymiennego (ca. 200 wol. jednorazowo książek dziecięcych i pierwszą transze już przekazała), „Ruch" obiecał przekazywanie czasopism dziecięcych ze zwrotów oraz książeczek do kolorowania, wycinania i naklejanek, a Wydział Nauk Pedagogicznych zorganizowanie grupy wolontariuszy, którzy będą organizowali zajęcia w naszej sali dydaktycznej. Myślę, że dwa razy w tygodniu wystarczy.

Trzecia sprawa dająca satysfakcję, to wybór naszej pracownicy Magdy Karciarz na prezeskę koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich bibliotek uczelni niepaństwowych Wrocławia. Mam nadzieję, że i tu wykaże się aktywnością i klasą w organizacji pracy. A ja z inną naszą pracownicą wybrani zostaliśmy na delegatów na zjazd oddziałowy SBP. Mimo to mam niedosyt, gdyż nie było właściwie dyskusji programowej. I zarząd koła będzie musiał tworzyć plan działania „w ciemno", odgadując oczekiwania członków stowarzyszenia.

Byłem tydzień temu na naradzie przewodniczących sekcji i komisji Stowarzyszenia przy Zarządzie Głównym. Dyskusji tez właściwie nie było. Próbował ją wywołać prof. Jacek Wojciechowski, reprezentujący Komitet Wydawnictw SBP. Ale nawet w kwestiach mogących budzić kontrowersje (np. ocena zawartości czasopism bibliotekarskich) wypowiadał się w sposób tak arbitralny,  że pozostało wszystkim tylko przytaknąć. Tym bardziej, że profesor bardzo źle znosi odmienne opinie.

A moje zaproszenie do dyskusji nad obecnością polityki w bibliotece, ogłoszone w wakacyjnym numerze „Poradnika Bibliotekarza" zgodnie z przewidywaniami nie wzbudziło większego odzewu. Odezwał się prof. Żmigrodzki, ale właściwie nie na temat. Uporczywie upomina się o czasopisma „niepoprawne politycznie" (a właściwie nacjonalistyczne lub zgoła szowinistyczne) w bibliotekach.

A ja krążę na linii Wrocław - Katowice, ostatnio intensywniej, gdyż nastąpiło spiętrzenie zajęć na studiach zaocznych. Ale idą święta i trochę odetchnę. Myślałem o uruchomieniu na nowo studenckiego koła SBP, ale zwyczajnie nie ma kiedy się tym zająć. Może w semestrze letnim, gdy będę miał bardziej logicznie ułożone zajęcia i będę zostawała dwa dni, wrócę do tematu.

A teraz już jest pora pisania kartek świątecznych. Trochę sprawę ułatwi Internet. A nasza Ania „wymodziła" (a ma gust!) piękną kartkę ze swymi dziećmi i naszymi wnukami. Jedną dałem do naszej-klasy.

   Wszystkim gościom blogu życzę wraz z wnuczętami wesołych świąt!

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

sobota, 16 grudnia 2017

Licznik odwiedzin:  51 042  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

O sprawach zawodowych, a trochę o swoich własnych

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione blogi

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 51042

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl